3D tisk kovů - princip

Digitální kovárna – tak by se dala nazvat technologie 3D tisku kovových dílů.
Kovový 3D tisk se skládá ze tří kroků:

Tisk

3D tisk kovem

První krok je tisk takzvaného „zeleného“ dílu. Tedy vytvoření modelu, který je o 20 % větší než finální díl a který je stále velmi křehký. 3D tisk probíhá metodou FFF (fused filament fabrication), tedy tiskem po vrstvách z filamentu.

ico-plus

Vymytí

Vymytí vosku

Druhým krokem je vymytí voskové frakce, tak zvaný „Debinding“. Díl je pak označovaný jako „hnědý“ a jeho křehkost se ještě zvýší. Po vysušení je připraven pro poslední krok.

ico-plus

Sintrování

Slinutí kovového prášku

Sintrování je závěrečný proces. Sintrovací pec je plně automatické zařízení, které vás krok za krokem provede spuštěním. Po vychladnutí je díl připravený k plnému zatížení. 

Výhody 3D tisku kovem

ico-plus

Tisk přímo z digitálních dat

Technologie 3D tisku z kovů je podobná technologii MIM (Metal Injection Molding). Není však nutné vyrábět nákladnou formu. Model je možné vytvořit přímo z digitálních dat.

ico-plus

Operativní navyšování výroby

Kromě tiskárny Metal X je pro kovový 3D tisk potřebná ještě vymývací stanice Wash–1 a slinovací pec Sinter–2. Tyto tři komponenty tvoří celek, který lze doplňovat prakticky libovolným počtem tiskáren Metal X a lze tak vytvořit farmu pro rychlou výrobu kovových součástí.

ico-plus

Bezpečnost na pracovišti

Díly jsou tištěny z tiskové struny tvořené kovovým práškem a nosičem. Díky tomu není nutné používat při manipulaci s materiálem žádné speciální ochranné prostředky ani zajišťovat zvláštní prostředí tak, jako je tomu u zařízení používající pouze práškové formy kovu.

ico-plus

3D tisk do kanceláře i dílny

Samotná 3D tiskárna Metal X je na Wash-1 a Sinter-2 zcela nezávislá a může být libovolně umístěna, třeba jako součást konstrukční kanceláře nebo vývojové dílny. Díly vyrobené kovovým 3D tiskem jsou plně funkční komponenty vhodné pro použití v průmyslu.

Zařízení pro 3D tisk kovu podrobněji

Tiskárna

Metal X

ČistIcí stanice

Wash-1

Slinovací pec

Sinter-2